The data we’ve got – podcast

The Police, the Warsaw Municipal Police, Social Security, the Ministry…. each institution collects some kind of data on the deaths of people experiencing homelessness. We talk about the data we already have and what it can and cannot tell us…. Listen to the 7th episode of our podcast (in Polish).

Jakie mamy dane – siódmy odcinek podcastu

Policja, Straż Miejska w Warszawie, ZUS, KRUS, Ministerstwo… każda instytucja zbiera jakieś dane dotyczące śmierci osób doświadczających bezdomności. Rozmawiamy o danych, które już mamy i o tym, co mogą nam one powiedzieć, a czego nie…

Fact checking and sources

Ewelina wspomina, że liczby podane w Badaniu świadczeniobiorców budzą nasze zaufnie. Tylko do pewnego stopnia. To, że liczby z badania Ministerstwa i z Badania świadczeniobiorców są podobne (w 2019 roku 30,3 vs 28,6 tysięcy) nie świadczy o tym, w jakim stopniu badania te zdają sprawę z tego samego zjawiska lub w ogóle są wiarygodne. Badanie Ministerstwa to badanie przekrojowe – liczba osób, które jednego dnia/nocy zliczono jako doświadczające bezdomności. Badanie świadczeniobiorców zdaje sprawę z liczby osób, które w ciągu roku otrzymywały świadczenie z tytułu bezdomności – mogą to być zarówno osoby, które jednokrotnie otrzymały zasiłek, jak i takie, które pobierały świadczenie przez cały rok. Wśród osób policzonych przez Ministerstwo większosć deklaruje, że świadczeń nie otrzymuje (w danej chwili?). Na przykład w 2019 roku wśród 30 330 policzonych osób 11 497 wskazało, że otrzymuje zasiłek z pomocy społecznej czyli, 62% zasiłku nie otrzymywało (choć mogło otrzymać go później w tym samym roku). Wśród świadczeniobiorców natomiast mogą być osoby, które nie zostały policzone przez Ministerstwo (ich epizod bezdomności nie przypadł na dzień liczenia; przebywały w miejscu, które nie spełniało kryteriów tego badania lub umknęło spisującym).